برگزیدگان جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری ۲۰۱۵ برگزیدگان جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری ۲۰۱۵ معرفی شدند :

برگزیدگان چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری ۲۰۱۵ که شامل بنگاه ها و شرکت های فناوری محور بودند، معرفی شدند.

 به گزارش خبرنگار مهر، اختتامیه چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری ۲۰۱۵ شب گذشته در سالن همایش های دانشگاه شهید بهشتی با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، نایب رئیس اول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، رئیس دپارتمان ارزیابی این جایزه ملی و شرکت های فناوری محور و بنگاه ها برگزار شد.

در این مراسم برگزیدگان جایزه ملی فناوری و نوآوری معرفی شدند. در این دوره نیز همچون چهار دوره ارزیابی گذشته هیچ یک از شرکت ها نتوانستند تندیس های طلایی، نقره ای و برنز را دریافت کنند.

نحوه ارائه تندیس ها بر مبنای نشان شایستگی سه ستاره، دو ستاره و یک ستاره است که سه شرکت نشان شایستگی سه ستاره، پنج شرکت نشان شایستگی دو ستاره و پنج شرکت نشان شایستگی یک ستاره را دریافت کردند. همچنین ۱۹ شرکت نشان توانمندی سه ستاره، ۱۶ شرکت نشان توانمندی دو ستاره و ۱۹ شرکت نشان توانمندی یک ستاره را اخذ کردند.

در مجموع امسال ۸۷ شرکت در این جایزه حضور داشتند که در این میان ۶۰ درصد آنها از بخش خصوصی بودند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد :

ضرورت رشد ۱۳۰ برابری فعالیت دانش بنیانی در کشور،

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: برای تحقق سند چشم انداز در کشور باید در طول ۱۰ سال آینده، فعالیت دانش بنیانی کشور ۱۳۰ برابر افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار، بهزاد سلطانی شب گذشته در مراسم اختتامیه چهارمین جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی، گفت: بر اساس سند چشم انداز که ۱۰ سال از آن گذشته، ما باید جایگاه اول اقتصادی علمی و فناوری در منطقه را کسب کنیم. 

وی با بیان اینکه ۱۰ سال وقت است که به این هدف برسیم، گفت: ما باید در این راستا به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم که این امر از حرکت به سمت اقتصاد مبتنی بر فناوری آغاز می شود و به سمت اقتصاد مبتنی بر بهره وری ادامه می یابد تا به اقتصاد دانش بنیان برسیم.

رئیس صندوق نواوری و شکوفایی اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف باید ۲ دهم درصد حاصله از تولید ناخالص داخلی ناشی از فعالیت های شرکت های دانش بنیان باشد؛ همچنین در این راستا باید اقتصاد کشور ۸ درصد رشد داشته باشد؛ البته در این صورت باید رشد فعالیت های دانش بنیانی ۱۳۰ برابر یعنی ۱۳۰۰ درصد برسد تا اهداف سند چشم انداز محقق شود. 

به گفته رئیس کمیته راهبردی جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری، طبق سند موجود باید طی ۱۰ سال آینده در منطقه از لحاظ اقتصادی و فناوری جایگاه نخست را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اگر مجموعه درآمد شرکتهای دانش بنیان با فرض اینکه ۵۰ درصد درآمد آنها حاصل ارزش افزوده باشد، گفت: دراین صورت ۲ دهم درصد وضعیت GDP ما حاصل شرکت های دانش بنیان بالقوه و بالفعل خواهد بود. 

رئیس کمیته راهبردی جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری گفت: همچنین مطابق سند چشم انداز باید ۵۰ درصد GDP از محل دانش پیشرفته و فناوری داخلی اتفاق بیافتد. 

ضرورت تزریق فناوری به صنایع کشور 

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بیشتر تولید ناخالص داخلی ما از محل صنایع نرمال است، به همین دلیل باید بتوانیم  فناوری های جدید در صنعت را برای افزایش سهم این نوع تکنولوژی در تولید ناخالص داخلی تزریق کنیم. 

سلطانی با اشاره به روش های  رسیدن به اقتصاد دانش بنیان گفت: دولت باید سرمایه گذاری خارجی، کنترل تورم، رونق اقتصادی، تحریک بازار داخلی و... را اجرایی کند تا بتوانیم تحقق اقتصاد دانش بنیان را در کشور شاهد باشیم؛ همچنین ضروری است بنگاه های بخش خصوصی نیز بعنوان بخش مهم اقتصاد کشور بتوانند در این فضا رقابت کنند.

وی تاکید براینکه، اقتصاد کشور باید به دست شرکت های خصوصی سپرده شود، عنوان کرد: اکنون نزدیک به ۹۰ هزار بنگاه خصوصی و ۲ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه امسال این صندوق برای حضور شرکت ها در این جایزه ملی مدیریت فناوری و نواوری حمایت هایی داشته است، ادامه داد: از این تعداد تنها ۸۷ شرکت در این جایزه شرکت کرده اند.

شرکت ها در تجاری سازی ضعیف هستند       

به گفته سلطانی، جایزه ملی مدیریت فناوری و نواوری،  نشان داد که هیچ یک از شرکت ها در تجاری سازی و نفوذ در بازار قوی نیستند ولی قابلیت کارآفرینی وتوسعه فناوری خوبی دارند.

وی با بیان اینکه جایزه مدیریت فناوری و نواوری می تواند معیار خوبی برای ارزیابی شرکت ها و بنگاهها باشد، گفت: امیدواریم که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، از نتایج جایزه به خوبی استفاده کنند تا بتوانیم شرکت ها را در مسیر درستی قرار دهیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت:تعیین این جایزه و جوایز مشابه آن با هدف ایجاد رقابت پذیری و توجه به بخش خصوصی کشور است چراکه ما سالهاست به وضعیت این شرکت ها توجه و رسیدگی نداشته ایم. 

رئیس کمیته راهبردی جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری با بیان اینکه،مسئولین کشوری در این دو سه سال اخیر برای برگزاری این نوع جشنواره ها کمک های موثری داشته اند، تاکید کرد: ما باید به طور حتم به سمت تقویت بخش خصوصی در بازارهای صادراتی و در فضای بین المللی حرکت کنیم.

  یک مسئول اتاق بازرگانی عنوان کرد :

فرهنگ مجوزگرایی به کسب و کار دانش بنیان آسیب می زند ،

یک مسئول اتاق بازرگانی گفت: شرکت های دانش بنیان اصلا نیازی به مجوز ندارد، فرهنگ مجوزگرایی به جای فرهنگ قاعده مندی که در کشور پیش گرفته شده می تواند آسیب زیادی به کسب و کار بزند.

به گزارش خبرنگار مهر، پدرام سلطانی نایب رئیس اول اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران شب گذشته در مراسم اختتامیه چهارمین جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری در دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به جایگاه ایران در اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد: در حال حاضر محیط علمی دانشگاهی با محیط کسب و کار و صنعت، بیگانه از هم هستند و جدای از یکدیگر کار می کنند.

وی افزود: تا زمانی که این انقطاع در کشور وجود داشته باشد طبیعتا مسائل و مشکلات ما در کشور به کندی، با زحمت و سوءتفاهم حل می شود.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: بسیاری از مشکلات ما در حوزه فناوری، نواوری، اقتصاد دانش بنیان در حوزه کلان هستند.

سلطانی با اشاره به نمودار روش ارزیابی دانش بر اساس بانک جهانی سال ۲۰۱۲ گفت: از ۱۴۶ کشور، جایگاه ایران در رژیم نهادی و اقتصادی نمره ۷۳ صدم را از ۱۰ به خود اختصاص داده؛ این بدان معناست که کشور ما حتی به نمره یک هم نرسیده و کشورهای سوئد، ترکیه، کره نسبت به ایران از وضعیت اقتصادی دانش بنیادی بهتری برخوردار هستند.

وی افزود: کیفیت قوانین و مقررات، حقوق مالکیت فکری، عدم وجود نهاد لازم برای رشد و توسعه اقتصاد کشور، مسائل محیط کسب و کار همگی مانع و عامل اصلی حرکت اقتصاد ایران به شمار می رود.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه اقتصاد ایران، اقتصادی سنتی است و همواره کالاهای سنتی در کشور به تولید می رسد گفت: نسبت صادرات کالاهای دانش بنیان ایرانی زیر یک درصد است زیرا مشکل در این است که ما در محیط انتزاعی کار می کنیم.

سلطانی با تاکید بر اینکه میان کمال گرایی تلاش گرانه و کمال گرایی خیال گرایانه تفاوت زیادی است، گفت: ما برای اینکه به کشورهای رقیب برسیم تا کشور اول منطقه شویم باید مسائل و مشکلات خود را بتوانیم به خوبی حل کنیم؛ رفع این مشکلات با دستورالعمل، سند و برنامه های توسعه امکان پذیر نخواهد بود.

به گفته وی طبیعتا ما نمی توانیم در محیط قرنطینه مشکلات خود را برطرف سازیم.

وی افزود: ایران در بین ۱۴۱ کشور جهان جایگاه ۹۹ را بر اساس شاخص پیچیدگی اقتصادی داشته و در بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴ (طی ۲۰ سال) دو پله ارتقا یافته است. در صورتی که کشورهای مشابه ایران همچون ترکیه و مالزی توانسته اند در مدت زمان ۲۰ ساله خود را به خوبی بالا بکشند.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران افزود: آیا ما می خواهیم در کشور قهرمان سازی کنیم یا با فراهم کردن شرایط در زمینه فعالیت های نوآورانه فرصت را برای قهرمانی ایجاد کنیم.

سلطانی ادامه داد: اگر بخواهیم امروزه به عنوان یک شرکت دانش بنیان شناخته شویم باید بر اساس چارچوب هایی که در معاونت علمی آمده، به اثبات برسیم تا بتوانیم بعد از اخذ مجوز به فعالیت اقتصادی خود ادامه دهیم؛ البته که بعد از اخذ مجوز می توانیم از امتیازاتی نیز بهره مند شویم.

وی با نقد اخذ مجوز شرکت های دانش بنیان برای انجام فعالیت های اقتصادی گفت: این موضوع در کجای دنیا اتفاق می افتد که برای شناخته شدن یک شرکت دانش بنیان مجوز لازم است؟ در واقع اثبات شرکت های دانش بنیان با تولید محصولات دانش بنیان است.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران افزود: این فرهنگ مجوزگرایی به جای فرهنگ قاعده مندی که در کشور پیش گرفته شده می تواند آسیب زیادی به محیط کسب و کار برساند.

سلطانی با بیان اینکه در سال گذشته قانونی در دولت تصویب شد که مجوزی برای فعالیت های اقتصادی شرکت های دانش بنیان صادر شود گفت: برای تصویب این قانون سه ماه به دولت فرصت داده شد اما اکنون ۹ ماه از این قضیه می گذرد ولی هنوز اتفاقی نیفتاده است.

وی تصریح کرد: چرا دولت فکر می کند به جای قاعده مندی باید برای فعالیت اقتصادی شرکت های دانش بنیان مجوز صادر کند؛ شرکت ها اصلا نیازی به مجوز ندارند، همین که ارزش افزوده کالاهای آنها از نسبت معینی بالاتر رود نشان می دهد که محققان توانسته اند از دانش، ارزش افزوده ایجاد کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد :

مهیابودن شرایط کشور برای جهش بزرگ/ لزوم تبلیغات درباره پیشرفت ها ،

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:عامل پیشرفت کشورها، عمومیت بخشیدن به علم است و ایران هم از همان زمانی که عدالت اجتماعی را در پیش گرفت، مسیر پیشرفت را طی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی اکبر صالحی شب گذشته در مراسم اختتامیه چهارمین جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری ۲۰۱۵ در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی،عنوان کرد: عامل پیشرفت کشورها، عمومیت بخشیدن علم است و ایران هم از همان زمانی که عدالت اجتماعی را در پیش گرفته مسیر پیشرفت را طی کرد. در اصل عدالت اجتماعی یکی از عناصر قدرت کشور به شمار می رود.

وی افزود: ما تنها کشوری بودیم که قبل از ورود اسلام به نخبگان توجه داشتیم و مردم در ان زمان کلاسه بندی بودند؛ در واقع عموم مردم به علم دسترسی نداشتند و باید کار می کردند.

صالحی با تاکید بر اینکه مقایسه کشور خود با کشورهای پیشرفته کاری اشتباه است، گفت: بین رشد صنعتی و تکنولوژیکی، تفاوت نگاه تجاری و فناورانه وجود دارد.

وی ادامه داد: البته که ما هنوز در  صنعت هسته ای به مرحله تجاری سازی نرسیده ایم؛ این در حالی است که ما مواد اولیه  غنی سازی را خودمان تهیه می کنیم و این هزینه ای بیشتر از تهیه مواد اولیه از کشورهای خارجی دارد. در اصل با اینکه دیدگاه تجاری در صنعت هسته ای نداشته ایم باز هم در این زمینه پیشرفت کرده ایم.

به گفته وی، ۳ عنصر نیروی انسانی، اراده و سفارش از طریق مشتری باعث رشد صنعت هسته ای کشور شده است.

صالحی عنوان کرد: ایران در۴۰ سال اخیر توانسته علی رغم محدودیت ها به پیشرفت برسد و در سکوی پرتاب قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه ما نمی توانیم درون زا پیشرفت کنیم، گفت: خوشبختانه اجرای برجام شرایط مناسبی را در فضای کلی کشور ایجاد کرده است به طوریکه بسیاری از کشورها از ایران خواهان انعقاد قرارداد در زمینه هسته ای هستند.

صالحی افزود: در حال حاضر تعاملات بین المللی رو به بهبود و شرایط به گونه ای است که همه در جهت بهتر شدن جایگاه ایران در حال حرکت هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به توجه نظام به حوزه اقتصاد مقاومتی و همچنین اقتصاد دانش بنیان گفت: این موضوع نشان از آن دارد که متولیان متوجه درد شده اند و برای علاج و پیچیدن نسخه در تلاش هستند.

وی گفت: با وجود بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور ، دولت سرمایه بسیار مناسبی را در اختیار صندوق نوآوری و شکوفایی قرار داده است که این خود بارقه امیدی برای رشد ، توسعه و پیشرفت علم و فناوری است.

صالحی با مقایسه پیشرفت کشورمان نسبت به دوران قبل از انقلاب گفت: به عنوان مثال دانشگاه شریف که در حال حاضر در سطح جهانی ممتاز است، قبل از انقلاب، فارغ التحصیلان دکتری و ارشد نداشت، این درحالی است که هم اکنون ۲ هزار نفر از فارغ التحصیلان این دانشگاه نیمی دکتری و نیمی فوق لیسانس هستند؛ پس شرایط برای جهش بزرگ در کشور مهیاست.

وی گفت: متاسفانه هیچ گونه تبلیغاتی در ارتباط با پیشرفت و توسعه زیرساخت ها در کشور صورت نمی گیرد.

شرکت های فناوری محور حاضر در چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری ۲۰۱۵ بدین شرح است:

شرکت داروسازی دکتر جهانگیر، شرکت توسعه سامانه مانارایکا، شرکت بکر پارت خاورمیانه، شرکت تولیدی و صنعتی سوت ماشین، توربوژانراتور شاهرود موفق به دریافت نشان توانمندی سه ستاره شدند.

شرکت دانش بنیان سامانه های کنترل دقیق، شرکت مهندسی محققان یاسین، شرکت موج فناوری هوشمند، شرکت هوافضایی درنا، شرکت مهندسی کاوش نیرو سپاهان، رصد خانه کاسین لرستان، شرکت نفیس نخ، زرین معدن آسیا موفق به کسب نشان توانمندی دو ستاره شدند.

همچنین شرکت سرو هیدرولیک پویا، شرکت بین المللی تحقیقات صنعت و معدن آیرما، شرکت دانش تجهیز فرانسه، شرکت خزر التریک، شرکت آریا تیناژه، شرکت صافات انرژی یزد، شرکت گواراب سازان دشت سبز، شرکت رهنما-تولید گیربکس های صنعتی موفق به دریافت نشان توانمندی یک ستاره شدند.

 سازمان صنایع دفاع و شرکت اورند پلاستیک و شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران نشان شایستگی سه ستاره را دریافت کردند.

سازمان صنایع هوایی، موسسه فرهنگی دیجیتال کلید طلایی جهان معاصر، صنایع هوایی ایران (صها) صنایع شیمیایی پارچین و مرکز توسعه فناوری شیمیایی نشان شایستگی دو ستاره را دریافت کردند. 

همچنین نشان شایستگی یک ستاره از آن هواپیماسازی ایران (هسا)، طراحی و ساخت موتورهای هوایی (داما)، صنایع شیمیایی اصفهان، صنایع هفتم تیر اصفهان و صنایع انصارالمهدی (عج) شد.

شرکت صنعت چوب شمال، شرکت خدمات محتوایی سیب، صنایع کاشی و سرامیک سینا، شرکت توسعه و نوسازی صنایع گداختار، پژوهشکده سازمان صنایع هوایی، شرکت صنایع هوایی قدس، دفتر طراحی شهید طالب مهر، صنایع شهدای مهمات سازی اصفهان، دفتر طراحی شهید نورانی، صنایع شهید ستاری، مرکز حفاظت بالستیک، صنایع شهید مسلمی و شرکت خدمات دریایی و بندری سینا موفق به دریافت نشان توانمندی سه ستاره شدند.

همچنین گروه به پرداز جهان، شرکت سل تک فارمد، بانک سینا، دفتر طراحی اویونیک شرکت حسا، دفتر طراحی شهید دستواره، مرکز استتار و فریب، شرکت کالای الکتریک، صنایع شهید فلاحی، صنایع شهید جان نثاری نشان توانمندی دو ستاره را از میان بنگاه های حاضر در چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری دریافت کردند.

از سوی  دیگر شرکت مدیریت تولید برق قم، شرکت کارگزاری بورس به گزین، شرکت صنعتی دوده فام، دفتر طراحی بقیه الله، صنایع شهید زین الدین،   صنعت بومی سازی مواد فلزی، صنایع شهید رحیمی طاری، صنایع شهدای حدید، صنایع شهید دوران، صنایع کاوه خراسان،  مرکز سرامیک و الیاف پیشرفته، شرکت داده ورز جویا، نشان توانمندی تک ستاره را دریافت کردند. 

همچنین شرکت توسعه انبوه سازی پاسارگاد، شرکت عمران و توسعه شهرک قدس، شرکت پیشگامان نصف جهان، شرکت فناوری اطلاعات پارمیس، شرکت جنرال مکانیک، صنایع شهید شیرودی و دفتر طراحی خودروهای تاکتیکی سنگین و ویژه موفق به نشان دریافتی (تعهد) از میان بنگاه های حاضر در چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری ۲۰۱۵ شدند.

از سوی دیگر شرکت های تجهیز گاما، یورو اسلات پارس، بتن صنعت دریس، جهان حفار، زیست فناور صدر، ایده پرداز پاسارگاد کیان، فنی مهندسی آلفا نیروی آریا، آریا نانو سیز، آینده سازان و ایده پردازان نسل توسعه الکترونیک، رایان کیفیت پیشرو، داده پردازی نیلرام مانا و سیمرغ گوهر مهندسی امیرکبیر موفق به دریافت نشان تعهد از میان شرکت های فناوری محور شدند.

منبع : خبرگزاری مهر - شناسهٔ خبر: 3672788 - شناسهٔ خبر: 3672961 - شناسهٔ خبر: 3672729 - شناسهٔ خبر: 3672811 - سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ .