استاندارد رمز جهانی شدن اقتصاد است.

همایش روز جهانی استاندارد

همایش روز جهانی استاندارد با حضور معاون اول رییس جمهور؛ وزیر صنعت ، معدن و تجارت؛ جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان کشوری و لشگری؛ صنعتگران و تولید کنندگان ، صبح امروز  در سالن اجلاس سران برگزار شد و از بنگاه ها، واحدهای برتر و برگزیده تولیدی و صنعتی کشور در حوزه استاندارد با اهدای تندیس و لوح تقدیر تجلیل شد.

اسحاق جهانگیری در مراسم روز جهانی استاندارد افزود: رمز بقای بنگاه های تولیدی و صنعتی در بازارهای جهانی بازنگری در قیمت و کیفیت محصول است و حتی برای ورود و حضور مستمر در بازارهای داخلی نیازمند توجه به کیفیت هستیم و بدون توجه به شاخص های رقابتی امکان حضور پایدار در بازار وجود ندارد.

وی گفت: باید کاری کنیم بنگاههای ما به بازار جهانی دسترسی پیدا کنند.

جهانگیری افزود: باید با برنامه ریزی و جدیت کار کنیم و توجه به استاندارد و انتخاب زبان کیفیت برای ما و جهان یک ضرورت است. استاندارد و کیفیت برای اقتصاد ، علم، فرهنگ و حتی سیاست کشور تعیین کننده است.

وی گفت: وقتی گفته می شود استانداردسازی از ارکان پیشرفت کشور است حرف درستی است. حقوق مردم این است که بدانند چه استاندارد و کیفیتی بر خدمت و کالایی که استفاده می کنند ، حاکم است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: توسعه به معنی ارتقای کیفیت زندگی آحاد ملت است. اگر بهره وری در تصمیم گیری سازمان ها و بخش های مختلف اعم از صنعت، کشاورزی، پژوهش، آموزش و پرورش مطلوب برود به استاندارد بالا می رسیم.

وی گفت: استاندارد باید بر همه عرصه ها از جمله سیاسی، اقتصادی و حاکمیتی تسری پیدا کند و مردم بدانند خروجی فعالیت ما در بهبود زندگی آنها تعیین کننده است. نباید فقط به ارائه برخی آمار مثل برگزاری جلسات بسنده کنیم. اینکه از جلسات چه خارج می شود کیفیت تصمیم گیری را تعیین می کند.

جهانگیری افزود: حتی اگر بخواهیم برای تامین نیاز جدی کشور، برای مقابله با رانت، قانون گریزی در حوزه علم و صنعت و اقتصاد تلاش کنیم باید به مبانی کاربرد استاندارد توجه کنیم.

همه کالاها باید با استاندارد ، تولید و عرضه شود.

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت سخنران دیگر این مراسم بود. شریعتمداری در بخشی از سخنان خویش گفت: هنوز با پوشش استاندارد در همه شئون فاصله داریم ضمن اینکه استانداردهای تدوین شده ، کف استاندارد و کیفیت است و باید همه کالاها با استاندارد ، تولید و عرضه شود.

وی گفت: نداشتن حداقل استاندارد که تضمین کننده ایمنی و سلامت است باعث آسیب و زیان مصرف کنندگان خواهد بود.

شریعتمداری افزود: همه بنگاه های صنعتی برای ورود به بازارهای جهانی باید به استاندارد در تمام فرآیندهای تولید توجه کنند و توصیه به همه فعالان صنعتی و معدنی این است که به استاندارد به عنوان هزینه نگاه نکنند بلکه سرمایه گذاری برای فعالیت بلندمدت و حضور در بازارهای بین المللی است.

وی گفت : ایمنی مردم از همه موضوع ها از جمله تولید، بالاتر و مهم تر است و همه بنگاه ها باید به استاندارد همت گمارند، هرچند همه بنگاه ها به ویژه در صنعت خودرو گام های خوبی برداشته اند اما کافی نیست.

شریعتمداری افزود: دستیابی به حداقل های استاندارد در صنعت خودرو مورد انتظار و در صنایع غذایی این مهم مورد تأکید است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: انتقال فناوری های روز، بومی سازی و توسعه تولید ، توسعه واحدهای سی ان جی که سازمان ملی استاندارد هم وارد شده است در دستور کار ما قرار دارد.

شریعتمداری افزود: امیدواریم هر روز به تعداد واحدها و بنگاه های برتر شایسته قدردانی افزوده شود.

استاندارد سند تولید و تجارت جهانی است.

نیره پیروزبخت که امروز میزبان مراسم روز جهانی استاندارد بود در این مراسم گفت: در رویکرد جدید استاندارد بر همه فرآیندهای تولید با همکاری همه دستگاه ها نظارت داریم.

وی گفت: امسال حدود 1000 قلم کالا و خدمات مشمول استاندارد اجباری شده است و استانداردهای تشویقی هم داریم که در ان تولیدکنندگان پیشقدم می شوند.

پیروزبخت افزود: پارسال دولت مصوبه ای داشت که هر کالای تولیدی باید پیوست استاندارد انطباق داشته باشد و مسئولیت انطباق با سازمان ملی استاندارد است.

وی گفت : در حوزه انرژی با جدیت وارد شدیم که مطابق با الگوی مصرف است و حدود هزار و 116 گواهی درباره صنایع انرژی بر تدوین و تصویب شده است.

پیروزبخت افزود : در حوزه سی ان جی دو سال است کار می کنیم و 2400 جایگاه را بازرسی کردیم که 1600 جایگاه شرایط بحرانی داشت و رفع نقص شد و از توقف فعالیت 130 جایگاه به حدود 16 جایگاه رسیدیم.

وی گفت: 350 موتورخانه ساختمان های دولتی را بازرسی کردیم که به بهبود سلامت هوا کمک می کند و همچنین از پارسال و به ویژه شش ماه امسال ساختمان های عمومی و دولتی را بررسی می کنیم و تاکنون بیش از شش هزار ساختمان را بازرسی کرده ایم.

پیروزبخت افزود : در حوزه صنایع غذایی در میزان روغن و نمک و شکر فرآورده ها تجدیدنظر کرده ایم و میزان استفاده از آنها را کاهش داده ایم. حتی با وجود اینکه مسئولیت نظارت بر نان سنتی با ما نیست اما با این حال میزان بلانکیت و نمک در نان های سنتی را داوطلبانه کنترل می کنیم.

وی گفت : سازمان بین المللی کدکس غذایی هم تجدیدنظر استاندارد شش روغن گیاهی را به ما سپرده است . کاهش سموم در محصولات زراعی را نیز با جدیت پیگیری می کنیم.

پیروزبخت افزود : در حوزه استاندارد حلال ، سازمان ملی استاندارد مسئولیت مستقیم دارد. علامت استاندارد حلال به تصویب رسیده و امروز دو هزار میلیارد دلار ارزش تجارت حلال در جهان است که سهم ما بسیار کم است و باید با جدیت وارد شویم.

وی گفت : امروزه گواهی نامه کیفیت، زیست محیطی و غذایی ایران در 70 کشور مورد پذیرش است.

پیروزبخت افزود: یکی از پژوهشگران استاندارد که یک بانوی ایرانی است در هیئت مدیره ایزو انتخاب شده است.

وی گفت: شعار ایزو مبنی بر" فکر باز تغییر ایجاد می کند" باید مورد توجه قرار گیرد و از بخشی نگری پرهیز کنیم. استاندارد یک زیرساخت توسعه اقتصادی است و اگر استاندارد رعایت نشود ؛ تولید گسترده نخواهد شد و اشتغال هم ایجاد نمی شود.

پیروزبخت افزود: ما تهدیدی برای دستگاه ها نیستیم و در کنار آنها می خواهیم استاندارد را که تضمین کننده سلامت و ایمنی مردم است ، نهادینه کنیم.

در ادامه این مراسم حمیدرضا فولادگر ، نماینده مردم اصفهان در مجلس نیز با اشاره به لایحه اصلاح قانون استاندارد و بررسی آن توسط مجلس گفت: با ارائه این قانون جایگاه قانونی سازمان ملی استاندارد ایران ارتقا پیدا خواهد کرد و یک قانون متمرکز برای استاندارد ارائه خواهد شد.

منبع: سامانه اطلاع رسانی استاندارد ایران- 25 مهرماه 1396- شماره خبر: ۳۲۱۴.